فضای سفید چیست؟

من کاملا با این اسم مخالفم. چرا که فضای سفید لزوما نباید سفید باشه. من اسمشو میزارم طراحی حداقلی، یعنی پرهیز از اضافه کردن هرچیز اضافه ای و استفاده از ساده ترین و درعین حال زیبا ترین المنت ها برای طراحی صفحات وب و اپلیکیشن.شاید بعضی از شما ها با خود بگویید که خب طراحی بصوررت حداقلی که دیگر داخلش نمیشود از رنگ های قشتگ و المنت های جور واجور استفاده کرد اما من میگویم بله در اکثر موارد همینطور هست اما در ادامه خواهید فهمید که چرا یک طراحی حداقلی به افزایش تجربه کاربری وب سایت یا اپلیکیشن شما کمک میکند؟

چرا مهم است؟

طراحی حداقلی به محتوای شما فضای تنفس کشیدن می دهد.امروزه کاربران زمان کافی برای مطالعه تمام مطلب شما را ندارند مگر اینکه از آن مطلب خوششان بیاید و این موضوع زمانی صورت میگیرد که متن شما در یک مطالعه روزنامه واری (اسکن کردن) قابل فهمیدن و تاثیر گذار باشد. در ادامه خواهیم گفت که چطور طراحی حداقلی بر روی خوانا بودن و تاثیرگذار بودن محتوا میتواند اثر گذارد.

طراحی حداقلی یعنی قابل استفاده بودن

اول از همه، طراحی حداقلی یک اصل خیلی مهم در کمک به کاربرپسند بودن یک وب سایت یا اپلیکیشن می باشد. و قطعا قابل استفاده بودن یک امر حیاتی در موفقیت یک وب سایت هست که یک چیز کاملا مشخص و اشکاری هست.سپس کاملا در نظر بگیر که هدف کاربر برای استفاده از سیستم شما چیه؟اون ها چه کسانی هستند؟چرا دارن دیدن میکنن؟و چه کاری میخوان انجام بدن؟

این ها هستن سوال هایی که باید شما قبل از طراحی به اون ها جواب بدین. سپس، وقتی که شما یک هدف طراحی روشن دارید، میتونید از طراحی حداقلی استفاده کنید بعنوان یک ابزار تاثیرگذار برای رسیدن کاربر به مسیر درست و کمک کردن به اون ها جهت رسیدن به هدفشون استفاده کرد.

به صفحه ورود MailChimp توجه کنید! استفاده سخاوتمندانه از طراحی حداقلی که فوق العاده واضح و صریح به کاربر میگه چه عملی باید انجام بده و هدف کاربر کاملا مشخصه.

طراحی حداقلی محتوای شما رو قابل خوندن میکنه

یکی از جنبه های خوب کاربرپسند بودن، قابل خوندن بودن محتوای شماست.عوامل زیادی در خوانا بودن محتوای شما شریک هستند، شامل اندازه و رنگ فونت ها یا استفاده از سرتیتر ها. طراحی حداقلی یک کلید دیگه برای رسیدن به این موضوع است که با استفاده از فاصله بین پاراگراف ها و ترتیب های متنی مختلف باعث بالا بردن خوانایی محتوای شما می شود. به محتواتون اجازه نفس کشیدن بدین. مواظب فضاهای خالی بین خطوط و فاصله بین متن های مختلف در یک فضا باشید و با این کار شما کاربر را به هضم اسان تر محتوا وادار میکنید. به همین آسانی

Airows از متد فضای سفید استفاده نکرده اما فاصله بین متن ها و عنوان هارو طوری قرار داده که کاربر به آسونی میتونه مطالب رو بخونه و از خوانایی بالایی برخورداره (طراحی حداقلی و دلیل استفاده نکردن از واژه فضای سفید)

طراحی حداقلی به کاربر امکان استراحت کردن میده

وب، مانند تمام جنبه های دیگر زندگی روز به روز در حال گسترش هست و متاسفانه بعضی افراد تصور میکنند باید از تمام اطلاعات و موارد جدید که بوجود می اید استفاده کامل رو بکنند، اما طراحی حداقلی میگه که شما فقط و فقط باید از مواردی که لازم دارین در حداقلی ترین حالت و همچنین در کاربردی ترین حالت ممکن از اون ها استفاده کنید.

در اینجا تنها منظور ما “سادگی” در طراحی هست که میتونه تنها کلید موفقیت شما بین رقباتون باشه، چون کاربر در این نوع وب سایت ها و یا اپلیکیشن ها احساس راحتی بیشتری دارد و خیلی تمرکز بیشتری بر روی اصل محتوا دارد تا چراغونی وبسایت شما. سادگی طراحی خودتونو نگه دارین و تمرکزتونو بر روی چیزی که روش کار میکنید داشته باشید.

سادگی که در Beatbox academy وجود داره به هیچ وجه حوصله سر بر نیست بلکه فقط کاربرد پذیری کاربر رو بیشتر میکنه و به کاربر حس یک استراحت رو میده که به راحتی میتونه باهاش کار کنه و فقط با المنت هایی رو به رو میشه که لازمش هست. تنها چیزی که کاربر در اینجا حس میکنه،حس آرامشیه که با کار کردن با المنت های خیلی کم صفحه براش ایجاد میشه

زیبایی در سادگی

طراحی عاطفی (دوست داشتنی)

طراحی حداقلی میتونه المنت های دوست داشتنی و لطیفی به طراحی شما اضافه کنه.دوباره، قرار نیست که حتما از فضای سفید استفاده کنید، بلکه با استفاده از رنگ و اشکال و الگو ها زیبایی رو بوجود آورده. حتی یک عکس پس زمینه یا رنگ زمینه میتونه این حس عاطفی رو به کاربر القا کنه.

حتی افکت ها، حالت های اسکرولی یا گردینت ها میتونه این هیجان رو به کاربر برسونه.

استفاده و جایگذاری مناسب از رنگ ها و متن و المنت ها باعث شده در عین سادگی، زیبایی خودشو حفظ کنه و همچنین تجربه کاربری بالایی رو خلق کنه.

ساندویچ

بجای دیدگاه صفحه خالی بعنوان مانعی از طراحی، آن را بعنوان عنصر طراحی مستقل ببینید. به دقت تصمیم بگیرید که کجا ضروری هست و کاربر چگونه به هدفش از طریق مسیری که ما ساخته اید، به سادگی و لذت هدایت می شود.

 منبع: theuxblog

یک دیدگاه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید