تئوری رنگ مجموعه ای از قوانین، دستورالعمل ها و تفسیر هایی است که انتخاب و استفاده از رنگ را هدایت می کند. در طراحی تجربه کاربر، معانی مرتبط با برخی رنگ ها و گروه های رنگ خاص بسیار قابل توجه است.


سه گروه رنگ گسترده وجود دارد :

رنگ های گرم

رنگ های گرم عبارتند از قرمز، نارنجی و زرد و تغییرات این سه رنگ. اینها رنگ آتش، برگ های پاییز و غروب هستند و به طور کلی انرژی، پرشور و مثبتی دارند. رنگ قرمز و زرد هر دو رنگ اصلی است، رنگ نارنجی در وسط (رنگ آن به رنگ ثانویه) است که به این معنی است که رنگ های گرم واقعا گرم هستند و با ترکیب رنگ گرم با رنگ سرد ایجاد نمی شوند. رنگ های گرم را در طرح های خود برای منع کشش، شادی، شور و شوق و انرژی استفاده کنید.
قرمز: قرمز رنگ بسیار گرم است. این ارتباط با آتش، خشونت و جنگ است. این نیز با عشق و شور و علاقه همراه است. قرمز واقعا می تواند یک اثر فیزیکی بر روی افراد، افزایش فشار خون و میزان تنفس داشته باشد. نشان داده شده است که افزایش متابولیسم بدن انسان نیز افزایش می یابد. قرمز می تواند با خشم همراه باشد، اما همچنین با اهمیت (فکر فرش قرمز در نمایش جوایز و رویدادهای مشهور) قرمز همچنین خطر را نشان می دهد (دلیل توقف چراغ ها و علائم قرمز است و برچسب های هشدار دهنده اغلب قرمز هستند) در طراحی، قرمز می تواند رنگ لهجه قدرتمند باشد. این می تواند اثر مهیج داشته باشد، این یک رنگ عالی برای استفاده از زمانی است که قدرت و اشتیاق می خواهید در طراحی به تصویر کشیده شود. با این حال، قرمز می تواند بسیار همه کاره باشد، با نسخه های روشن تر، سایه های پر انرژی تر و تاریک تر و قدرتمند تر است.

نارنجی: نارنجی رنگ پر جنب و جوش و پر انرژی است. در اشکال خمیده آن می توان با زمین و پاییز همراه باشد. به دلیل ارتباط آن با فصل های در حال تغییر، نارنجی می تواند تغییر و حرکت را به طور کلی نشان دهد. نارنجی نیز به شدت با خلاقیت ارتباط دارد. از آنجا که نارنجی با میوه همان نام مرتبط است، می توان آن را با سلامتی و سرزندگی همراهی کرد. در طرح ها، نارنجی توجه بسیاری را به خود جلب می کند

زرد: زرد اغلب درخشان ترین و پر انرژی ترین رنگ های گرم است. این با شادی و آفتاب همراه است. در طرح های خود، زرد روشن می تواند حس شادی و شادمانی را به ارمغان بیاورد. استفاده از زرد تیره و زرد طلای رنگی گاهی اوقات می تواند عتیقه ای باشد و در طرح هایی استفاده می شود که احساس پایداری مورد نظر است.

رنگ های سرد

رنگ های خنک شامل سبز، آبی و بنفش اغلب کمتر از رنگ های گرم هستند. رنگ های سرد مثل رنگ شب، آب، طبیعت و معمولا آرامش بخش هستند،

سبز: سبز رنگ بسیار کم رنگ است. این می تواند آغاز و رشد جدید را نشان دهد. این همچنین تجدید و فراوانی به علاوه، حسادت و کمبود تجربه را نشان دهد. سبز دارای بسیاری از ویژگی های آرام بخش همان آبی است، اما همچنین برخی از انرژی زرد را شامل می شود. در طراحی، سبز می تواند یک اثر متعادل کننده و هماهنگ داشته باشد و بسیار پایدار باشد.

آبی: آبی اغلب با غم و اندوه در زبان انگلیسی همراه است. آبی همچنین به طور گسترده ای برای نشان دادن آرامش و مسئولیت استفاده می شود. نور آبی می تواند رنگی با طراوت و دوستانه باشد. آبی تیره قوی تر و قابل اطمینان است. آبی نیز با صلح همراه است و در بسیاری از فرهنگ ها و آداب و رسومات معنوی و مذهبی دارد. معنای آبی به طور گسترده ای بسته به سایه و رنگ دقیق تاثیر می گذارد. در طراحی، سایه ای دقیق از آبی که انتخاب می کنید اثر زیادی بر روی نحوه طراحی شما خواهد شد. نور آبی اغلب آرام است. آبی روشن می تواند انرژی بخش و با طراوت باشد. آبی تیره، مانند دریایی، بسیار عالی برای سایت های سازمانی یا طرح هایی هستند که قدرت و قابلیت اطمینان برای آنها مهم است.

بنفش: بنفش ترکیبی از قرمز و آبی است و برخی از ویژگی های هر دو را می گیرد. بنفش نیز با خلاقیت و تخیل همراه است. در طراحی، بنفش های تیره می توانند یک احساس ثروت و لوکس بودن ایحاد کنند. بنفش های روشن نرمتر هستند و بهار و عاشقانه هستند.

رنگ های خنثی

رنگ های خنثی اغلب به عنوان پس زمینه در طراحی استفاده می شوند. آنها معمولا با رنگ های روشن تر ترکیب می شوند. اما آنها همچنین می توانند به صورت دلخواه در طرح ها استفاده شوند و می توانند طرح های بسیار پیچیده ای ایجاد کنند. معانی و تصورات رنگ های خنثی بیشتر تحت تأثیر رنگ هایی قرار دارند که رنگ آنها گرم و سرد است.

مشکی: سیاه قوی ترین رنگ های خنثی است. در سمت مثبت، معمولا با قدرت، ظرافت و رسالت همراه است. در سمت منفی، می توان آن را با شر، مرگ و رمز و راز مرتبط کرد. سیاه رنگ سنتی عزاداری در بسیاری از کشورهای غربی است.

سفید: سفید در انتهای مخالف طیفی از سیاه، اما مانند سیاه و سفید، می تواند به خوبی در مورد هر رنگ دیگر کار می کند. سفید اغلب با خلوص، پاکیزگی و فضیلت همراه است. در غرب، عروسی ها معمولا در روز عروسی خود سفید می پوشند. این نیز با صنعت مراقبت های بهداشتی مرتبط است، به خصوص با پزشکان، پرستاران و دندانپزشکان. سفید با خیر همراه است، و فرشتگان اغلب در سفید نشان داده می شوند. در طراحی، سفید به طور کلی یک پس زمینه خنثی است که اجازه می دهد رنگ های دیگر در یک طرح صدای بزرگتر را در نظر بگیرند. با این وجود، این می تواند کمک به انتقال پاکیزگی و سادگی، و در طرح های مینیمالیست محبوب باشد. طرح های سفید نیز می توانند زمستان یا تابستان را به تصویر بکشند، بسته به طراحی های دیگر و رنگ هایی که آن را احاطه کرده است.

خاکستری: خاکستری یک رنگ خنثی است که به طور کلی در انتهای سرد طیف رنگ در نظر گرفته شده است. در بعضی از طرح ها می توان از خاکستری روشن در جای سفید استفاده کرد و خاکستری های سیاه را می توان به جای سیاه استفاده کرد. خاکستری به طور کلی محافظه کار و رسمی است، اما همچنین می تواند مدرن باشد. گاهی اوقات یک رنگ عزاداری محسوب می شود. این معمولا در طرح های شرکتی استفاده می شود، جایی که رسالت و حرفه ای بودن کلیدی است. این می تواند یک رنگ بسیار پیچیده باشد. خاکستری خالص از سایه های سیاه است، گرچه دانه های دیگر ممکن است دارای رنگ های آبی یا قهوه ای باشند. در طراحی، پس زمینه های خاکستری بسیار رایج هستند، همانند تایپوگرافی خاکستری.

قهوه ای: قهوه ای با زمین، چوب و سنگ همراه است. این یک رنگ کاملا طبیعی و خنک گرم است. قهوه‌ای می تواند با قابلیت اطمینان، با استقامت و پایداری همراه باشد. همچنین می تواند کسل کننده در نظر گرفته شود. در طراحی، قهوه ای معمولا به عنوان یک رنگ پس زمینه استفاده می شود. این نیز در بافت چوب و گاهی در بافت سنگ دیده می شود. این کمک می کند تا احساس گرما و سلامت به طرح گاهی اوقات در تاریک ترین شکل آن به عنوان جایگزینی برای سیاه، استفاده می شود

بژ: بژ تا حدودی منحصر به فرد در طیف رنگی است، زیرا می تواند بسته به رنگ های اطراف آن، در لحظات خنک و گرم باشد. این گرما از قهوه ای و سردی سفید است، و مانند قهوه ای، گاهی اوقات به عنوان کسل کننده دیده می شود. این اکثریت رنگ محافظه کارانه است و معمولا برای پس زمینه ها محفوظ است. طراحی بژ به طور کلی در پس زمینه استفاده می شود و معمولا در پس زمینه با یک بافت کاغذ دیده می شود. این ویژگی های رنگی در اطراف آن را می گیرد، به این معنی که در طراحی نهایی که با رنگ های دیگر به کار می رود اثر کمی دارد.

کرم: کرم جز رنگ های پیشرفته است. آنها عموما آرام هستند و اغلب می توانند احساسات تاریخی را تحریک کنند. کرم یک رنگ آرام است. در طراحی، کرم می تواند حس ظرافت و آرامش را به یک سایت تحمیل کند. هنگامی که با رنگهای خاکستری مانند قهوه ترکیب می شود، می تواند بر کیفیت آن بیافزاید همچنین می تواند برای روشن شدن رنگ های تیره تر، بدون تضاد شدید از سفید استفاده شود.

جمع بندی

قرمز: شور، عشق، خشم

نارنجی: انرژی، شادی، زندگی

زرد: خوشبختی، امید، فریب

سبز: آغاز های جدید، فراوانی، طبیعت

آبی: آرام، مسئول، ناراحتی

بنفش: خلاقیت، ریشه، ثروت

سیاه: رمز و راز، شیطان

خاکستری: محافظه کار، رسمی

سفید: خلوص، پاکیزگی، فضیلت

قهوه ای: طبیعت، سلامت، قابلیت اطمینان

قهوهای مایل به زرد یا بژ: محافظه کار، تقدیر، خسته

کرم: آرام، ظریف، خلوص

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید